Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Gökçeada Meslek Yüksekokulu

“Çanakkale Şehitlikleri”ni ziyaret eden öğrencilerden hüzün dolu bakışlar...

“Çanakkale Şehitlikleri”ni ziyaret eden öğrencilerden hüzün dolu bakışlar...


Gökçeada Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin, Çanakkale Savaşlarının yapıldığı ve “Çanakkale Geçilmez” sözünün dünyaya haykırıldığı tarihi alana düzenlenen gezi hüzün dolu anların yaşanmasına neden oldu.

Gökçeada Meslek Yüksekokulu Öğrenci Topluluğu ve Genç Liderler Topluluğu Çanakkale Şehitlikleri’ni ziyaret etmek ve bölgenin tarihi ve kültürel özellikleri hakkında bilgi almak amacıyla düzenlenen gezi, 150 öğrenci ve öğretim elemanlarının katılımıyla 4 Kasım Pazar günü yapıldı.


Öğrencilerin tarihi alanı daha bilinçli gezmelerine yardımcı olacak şekilde planlanan ve profesyonel rehberler eşliğinde gerçekleştirilen gezi kapsamında; Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi, 57. Alay Şehitliği, Conkbayır, Alçıtepe Hastane Müzesi, Çanakkale Şehitler Abidesi, Ertuğrul Koyu’ndaki “Yahya Çavuş Şehitliği”, Şahindere Şehitliği, Seyit Onbaşı Rumeli Mecidiye Tabyası başta olmak üzere Çanakkale savaşlarının yapıldığı yerler ziyaret edildi.


Gökçeada Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı ve Öğrenci Topluluklarından sorumlu Öğr.Gör. Gülay Keskin, Türk ve dünya tarihinin dönüm noktalarından biri olan, Türk milletinin varlığını korumak için emsalsiz fedakârlıklarına sahne olan ve binlerce şehidimizin yattığı bu toprakları ziyaret ettiğimiz için çok mutlu ve gururluyuz. Öğrencilerimiz için hayatları boyunca unutamayacakları hüzün dolu bakışlarına tanık olduğumuz böyle bir gezi düzenlediğimiz için tarif edilemez duygular içindeyiz” dedi. Türkiye’de eşi benzeri görülmemiş kahramanlık hikâyelerinin yaşandığı Çanakkale Savaşları’nın sonsuza kadar hatırlanması ve gelecek kuşaklara Çanakkale ruhunu aktarmak ve bu ruhun gelişmesine katkıda bulunmayı bir görev bildiklerini belirten Keskin, bu gezilerin her dönem düzenli olarak yapılacağını ve geleneksel hale gelmesi için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayacaklarını ifade etti.